بدین وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان متقاضی ثبت‌نام و انتخاب رشته برای شرکت در پذیرش دانشجو صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی آزمون سراسری مهر ماه سال ۱۳۹۹ می‌رساند که دفترچه راهنمای ثبت‌نام و جدول کدرشته محل‌های مربوط به پذیرش در رشته‌های تحصیلی، که پذیرش در آنها صرفاً بر اساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی یا کل دیپلم طبق توضیحات مندرج در دفترچه راهنما) صورت می‌گیرد، از تاریخ ۹۸/۱۱/۰۸ روی پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان قرار گرفته است و ثبت‌نام و انتخاب رشته برای گزینش در رشته‌های تحصیلی فوق، منحصراً به صورت اینترنتی از روز سه‌شنبه مورخ ۱۳۹۸/۱۲/۲۰ آغاز می‌شود و در روز دوشنبه مورخ ۱۳۹۹/۰۶/۳۱ پایان می‌پذیرد.
لذا کلیه داوطلبان و متقاضیان می‌توانند، براساس ضوابط و شرایط مندرج دفترچه راهنمای مربوط برای پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی (معدل کتبی یا کل دیپلم طبق توضیحات مندرج در دفترچه راهنما) در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی، در روزهای فوق به پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان به نشانی: www.sanjesh.orgمراجعه و نسبت به ثبت‌نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر ۱۰۰ کدرشته) به روش اینترنتی، اقدام نمایند.
ضمناً داوطلبان لازم است که برای اطلاع از فهرست کدرشته محل‌های مربوط به پذیرش در رشته‌های تحصیلی صرفاً براساس سوابق تحصیلی دانشگاه آزاد اسلامی، به پایگاه اطلاع‌رسانی مرکز سنجش و پذیرش این دانشگاه مراجعه نمایند.
تکالیف‌، مدارک لازم و مراحل ثبت‌نام اینترنتی:
داوطلب‌ متقاضی‌ شرکت‌ در پذیرش دانشجو صرفاً براساس سوابق تحصیلی، باید یکایک‌ اقدامات‌ زیر را به‌ موقع‌ و در مهلت‌ مقرر انجام‌ دهد:
۱- مراجعه به پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش آموزش کشور.
۲- دریافت دفترچه راهنمای ثبت‌نام از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش و مطالعه آن.
۳- پرداخت هزینه مربوط به ثبت‌نام و انتخاب رشته از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان با کارت‌های بانکی عضو شتاب.
۴- تهیه فایل عکس اسکن شده داوطلب براساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام.
۵- ثبت‌نام وانتخاب رشته از طریق سایت اینترنتی سازمان در زمان مقرر (۹۸/۱۲/۲۰ لغایت ۹۹/۰۶/۳۱).
تذکرات لازم:
۱- اخذ دیپلم نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱، دارا بودن مدرک پیش‌دانشگاهی یا اخذ مدرک پیش‌دانشگاهی حداکثر تا تاریخ ۱۳۹۹/۶/۳۱ یا دارا بودن دیپلم نظام قدیم و یا مدرک کاردانی (فوق دیپلم) دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و کاردانی پیوسته آموزشکده‌های فنی و حرفه‌ای، برای کلیه داوطلبان الزامی است.
۲- دارندگان دیپلم فنی و حرفه‌ای وکاردانش نظام قدیم هنرستان، که فاقد مدرک پیش‌دانشگاهی یا مدرک کاردانی هستند، حق ثبت‌نام و شرکت دراین مرحله را ندارند و در صورت ثبت‌نام وانتخاب رشته در این پذیرش،به عنوان متخلف شناخته شده و برابرضوابط با آنان برخورد خواهد شد.
۳- نظر به اینکه گزینش دانشجودر این مرحله، براساس سوابق تحصیل (معدل دیپلم) صورت خواهد گرفت، لذا کلیه متقاضیان (دیپلم‌های نظام آموزشی ۳-۳-۶، نظام سالی واحدی یا ترمی واحدی، نظام قدیم چهارساله دبیرستان و همچنین دیپلم‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی هستند) باید معدل کل یا معدل کتبی خود را(طبق توضیحات مندرج در دفترچه راهنما) به صورت صحیح در تقاضانامه ثبت‌نام اینترنتی درج نمایند.  داوطلبان توجه داشته باشند که در صورت مغایرت معدل کل یا معدل کتبی واقعی با معدل کل یا معدل کتبی اعلام شده در تقاضانامه ثبت‌نامی، از ثبت‌نام پذیرفته‌شدگان ممانعت به عمل آمده و قبولی آنها نیزلغومی‌گردد.
تبصره۱: داوطلبان نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ که هنوز موفق به دریافت مدرک دیپلم نشده‌اند، باید پسازدریافتمدرکدیپلم و مشخص شدن معدل کتبی خود،حداکثرتاتاریخ ۳۱/۰۶/۹۹ با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور، نسبت به ثبت‌نام در پذیرش دوره مذکور اقدام نمایند.
تبصره۲: داوطلبان دیپلم فنی و حرفه‌ای یا کاردانش نظام آموزشی جدید ۳-۳-۶ و دیپلمه‌های فنی و حرفه‌ای و کاردانش نظام قدیم هنرستان، که دارای مدرک پیش‌دانشگاهی یا کاردانی بوده و فاقد معدل کتبی دیپلم هستند، باید معدل کل دیپلم متوسطه خود را عیناً دربند ۱۶ تقاضانامه اینترنتی ثبت‌نام درج نمایند.
نکته مهم: داوطلبان، مجاز هستند که بدون توجه به نوع مدرک دیپلم یا پیش‌دانشگاهی، از کلیه گروه‌های تحصیلی و رشته‌های مندرج در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و پذیرش صرفاً براساس سوابق تحصیلی (گروه‌های تحصیلی علوم ریاضی و فنی، علوم تجربی، علوم انسانی، هنر و زبان‌های خارجی) نسبت به انتخاب کدرشته‌های مورد علاقه خود در یک فرم انتخاب رشته اقدام و آنها را براساس علاقه در اولویت‌های مورد نظر در تقاضانامه مذکور درج نمایند. بدیهی است که نحوه گزینش آنان، با توجه به نوع مدرک دیپلم و همچنین رشته انتخابی، براساس توضیحات مندرج در دفترچه راهنما صورت خواهد پذیرفت.
توجه: هرگونه‌ تغییر یا اصلاح در دفترچه راهنمای ثبت‌نام و انتخاب رشته، از طریق‌ پایگاه اطلاع‌رسانی این سازمان و نشریه پیک‌ سنجش‌ (هفته‌نامه خبری‌ و اطلاع‌رسانی‌ سازمان ‌سنجش‌) و در صورت لزوم ‌از طریق رسانه‌های گروهی اطلاع‌رسانی ‌خواهد شد.
ضمناً داوطلبان گرامی می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان سنجش به نشانی: www.sanjesh.org یا با شماره‌ تلفن گویای‌:۴۲۱۶۳ (کد ۰۲۱) در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری فرمایند.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور