بدین‌وسیله به اطلاع کلیه داوطلبان واجد شرایط علاقه‌مند به تحصیل در رشته‌های تحصیلی دانشگاه فرهنگیان در مرحله تکمیل ظرفیت آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ می‌رساند که براساس مصوبه جلسه بیستم شورای سنجش و پذیرش دانشجو مورخ ۱۳۹۸/۷/۷ و بنا به درخواست وزارت آموزش و پرورش برای تامین و تربیت بخشی از نیروی انسانی مورد نیاز آموزشی خود، با توجه به عدم تکمیل ظرفیت در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان استان‌های: ایلام، البرز، بوشهر، تهران، سیستان و بلوچستان و خورستان، مقرر گردید که تکمیل‌ ظرفیت در برخی از کدرشته محل‌های مربوط به استان‌های مذکور، برای تحصیل در پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان صورت گیرد.
لذا داوطلبان واجد شرایط، در صورت داشتن نمره کل نهایی ۶۵۰۰ و بالاتر (با توجه به کارنامه نتایج علمی اولیه) براساس شرایط و ضوابط مندرج در صفحات ۲ و ۳ «بخش پیوست‌ها» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ (مندرج در پایگاه اینترنتی این سازمان) و با رعایت نکات ذیل و جداول حاوی اطلاعات رشته محل‌ها (مندرج در ذیل این اطلاعیه که در سایت سازمان سنجش آمده است)، می‌توانند از تاریخ ۹۸/۱۱/۲۷ لغایت ۹۸/۱۲/۱ نسبت به ثبت‌نام و تکمیل فرم انتخاب رشته (حداکثر ۲۰ کدرشته محل) در این مرحله از تکمیل ظرفیت اقدام نمایند.
۱- پذیرش دانشجو در این مرحله، منحصراً برای پردیس‌های دانشگاه فرهنگیان و صرفاً براساس شرایط و ضوابط مندرج در صفحه ۲ و ۳ «بخش پیوست‌ها» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ خواهد بود.
۲- شیوه پذیرش و گزینش در مرحله تکمیل ظرفیت، همانند رشته‌های متمرکز با شرایط خاص در آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ انجام خواهد شد.
۳- پذیرفته‌شدگان آزمون سراسری در هر یک از کد رشته‌های تحصیلی دارای بورسیه یا شرایط خاص، که به دستگاه‌های اجرایی تعهد خدمت دارند، و همچنین پذیرفته‌شدگان رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌های فرهنگیان و تربیت دبیر شهید رجایی، که متعهد خدمت وزارت آموزش و پرورش هستند، مجاز ثبت‌نام و شرکت در گزینش رشته‌های تحصیلی این مرحله از تکمیل ظرفیت نیستند. 
۴- داوطلبانی که قبلاً دریکی از کد رشته محل‌های دانشگاه‌ فرهنگیان یا دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی  به آموزش و پرورش معرفی شده‌اند، ولی  به علت موارد (پزشکی، معدل و سن) واجد شرایط نبوده‌اند. مجازبه ثبت‌نام و شرکت در این مرحله (تکمیل ظرفیت) نیستند. از این گروه از داوطلبان در شهریور ماه سال جاری، به علت نداشتن شرایط، مصاحبه اختصاصی به عمل نیامده است. 
۵- داوطلبانی‌که از آنان مصاحبه اختصاصی به عمل آمده و دلیل مردودی آنان، فقط نداشتن حد نصاب لازم در مصاحبه  اختصاصی بوده است، مجاز به انتخاب رشته مجدد در این مرحله (تکمیل ظرفیت) خواهند بود.
۶- از معرفی‌شدگانی مصاحبه اختصاصی به عمل خواهد آمد که دارای کلیه شرایط و ضوابط اختصاصی رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش «بخش پیوست‌ها» دفترچه راهنمای انتخاب رشته آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ و اطلاعیه‌های اصلاحی  بعدی مندرج در پایگاه اینترنتی این ‌سازمان‌ (کسب نمره علمی کل۶۵۰۰ و بالاتر در زیرگروه گروه آزمایشی مربوط برای مجاز شدن برای انتخاب رشته، داشتن حداقل معدل کل ۱۴ در دوره متوسطه دوم (معدل سه پایه اول، دوم و سوم)، برخورداری از سلامت کامل تن و روان و شرایط مناسب جسمانی برای حسن انجام وظیفه معلمی، داشتن حداکثر سن ۲۲ سال تمام در بدو ورود به دانشگاه (۱۳۷۶/۷/۱ به بعد) و …) باشند؛ درغیر این صورت، انجام مصاحبه اختصاصی، منتفی خواهد بود؛ بر این اساس، داوطلبانی که فاقد شرایط اختصاصی آموزش و پرورش بوده و بدون توجه به ضوابط اعلام شده اقدام به انتخاب رشته نمایند، از فرآیند مصاحبه  اختصاصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی، حذف خواهند شد.
تبصره: حداقل معدل و حداکثر سن، تحت هر شرایطی تغییر نخواهد کرد.
۷- دامنه پذیرش و محل خدمت در کلیه کدرشته محل‌های مربوط به مرحله تکمیل ظرفیت، منحصراً  براساس دامنه پذیرش و محل خدمت مندرج در دفترچه راهنمای انتخاب رشته شماره (۲) و اصلاحیه‌های بعدی (مندرج در پایگاه اینترنتی این سازمان) خواهد بود. 
۸- معرفی داوطلب به آموزش وپرورش و متعاقب آن، موفقیت درمصاحبه اختصاصی و بررسی صلاحیت‌های عمومی، به منزله قبولی نهایی فرد تلقی نمی‌گردد؛ بلکه داوطلبان باید، علاوه بر آن، در گزینش نهایی، که براساس ضوابط، توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می‌گیرد، دارای نمره علمی نهایی در کد رشته محل مورد نظر نیز باشند.
۹- تغییر رشته و گرایش، تغییر محل تحصیل، انتقال، جابجایی و تغییر اولویت انتخابی در بدو ورود و در طول تحصیل، تحت هر شرایط مجاز نیست.
۱۰- شروع به تحصیل پذیرفته‌شدگان نهایی این مرحله از تکمیل ظرفیت، در اولین ترم ممکن (۱۳۹۹/۷/۱) خواهد بود؛ لذا رعایت شرایط وضوابط مربوط به مقررات نظام وظیفه عمومی برای داوطلبان ذکور، به عهده آنان خواهد بود.
۱۱- درصورت قبولی نهایی داوطلبان در گزینش نهایی کدرشته محل‌های مربوط به این مرحله از تکمیل ظرفیت، قبولی قبلی آنان «لغو» و با آنان همانند دانشجوی انتقالی رفتار خواهد شد. همچنین بعد از اعلام نتایج تکمیل ظرفیت، انصراف از رشته قبولی جدید به منظور تحصیل در رشته قبلی، امکان‌پذیر نخواهد بود؛ لذا پذیرفته‌شدگان لازم است که برای تکمیل فرم انتخاب رشته و شرکت در مراحل گزینش رشته‌های تحصیلی این مرحله،دقت کافی را مبذول دارند؛ در غیر این صورت، هیچ‌گونه اعتراضی قابل قبول نخواهد بود.
۱۲- چنانچه فردی با ارایه اطلاعات نادرست پذیرفته شود یا متعاقب آن مشخص گردد که شرایط لازم را نداشته است، در هر مرحله از ثبت‌نام، تحصیل یا استخدام آزمایشی و قطعی، قبولی وی لغو می‌گردد و حسب مورد، مکلف به پرداخت خسارت‌های ناشی از آن خواهد بود.
۱۳- مسؤولیت عدم رعایت ضوابط عمومی واختصاصی آزمون سراسری سال ۱۳۹۸ به عهده داوطلب بوده و هیچ‌گونه حقی برای وی ایجاد نمی‌کند.
ضمناً داوطلبان گرامی می‌توانند سؤالات خود را با بخش پاسخگویی اینترنتی پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان به نشانی: www.sanjesh.org یا با شماره‌ تلفن گویای‌: ۴۲۱۶۳ (کد ۰۲۱) در میان بگذارند و از مراجعه حضوری به این سازمان خودداری فرمایند.

روابط عمومی سازمان سنجش آموزش کشور