درس شیمی در گروه‌های آزمایشی علوم ریاضی و فنی و علوم تجربی، یک درس اختصاصی محسوب می‌شود و سه برابر دروس عمومی ضریب دارد؛ اما با توجه به اولویت‌های انتخاب رشته و اینکه رشته مربوط به آن اولویت در چه زیر گروهی باشد، ضریب آن نسبت به دیگر دروس اختصاصی تغییر می‌کند.
در گروه آزمایشی علوم تجربی درس شیمی دارای ضریب ۹ است و این خود نشان دهنده اهمیت بالای این درس برای داوطلبان رشته تجربی است.در گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، جایگاه درس شیمی پس از ریاضی و فیزیک و ساعات مطالعه آن کمتر از درس‌های ریاضی و فیزیک است. برای شما داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، شیمی درس خاصی محسوب می‌شود؛ زیرا همیشه بی سر و صدا و فریبکارانه رتبه را بالا و پایین می‌برد. بالا بودن نمره درس شیمی، تاثیر بسیار زیادی در کسب رتبه داوطلبان دارد؛ زیرا درس شیمی از دروسی است که داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی کمتر به آن اهمیت می‌دهند و معمولاً درصد کمی در این درس به دست می‌آورند.

چون داوطلبان این گروه آزمایشی بر این باورند که این درس در موفقیت آنها در رشته‌های مهندسی تاثیر چندانی ندارد؛ درحالی­که داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی که تمایل بیشتری برای انتخاب رشته‌هایی مانند: «مهندسی پلیمر»، «مهندسی نفت»، «مهندسی شیمی»، «مهندسی مواد»، «مهندسی نساجی»، «مهندسی معدن» و «شیمی محض و کاربردی» دارند باید توجه داشته باشند که برای انتخاب این رشته‌ها، درس شیمی از ضریب بالاتری برخوردار است و به همین دلیل باید زمان بیشتری را به این درس اختصاص دهند. همچنین برای انتخاب رشته‌هایی مانند: «مهندسی معماری»، «مهندسی عمران» و «مهندسی کشاورزی» درس شیمی ضریب نسبتاً بالایی را داراست.

از طرف دیگر، از آنجایی که قسمت زیادی از درس شیمی حفظی است و برخی از داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی، توجه کمتری به آن نشان می‌دهند و حتی زمان کمتری در مقایسه با بعضی از دروس عمومی برای این درس در نظر می‌گیرند، در مقابل، داوطلبانی که برای درس شیمی وقت مناسبی می‌گذارند، در مقایسه با دیگر داوطبان این گروه، از یک جهش قابل توجه در رتبه و تراز کل برخوردار می‌شوند، و با توجه به نزدیک بودن رقابت میان عمده شرکت‌کنندگان در دروس ریاضی و فیزیک، شیمی درس تعیین شده می‌شود و باعث جهش رتبه این دسته از داوطلبان می‌شود.
علاوه بر این، با توجه به اینکه اکثر داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی در درس شیمی درصد بالایی نمی‌زنند، این درس از انحراف معیار بسیار بالایی برخوردار است؛ به گونه‌ای که اگر درصد بالایی در درس شیمی بزنید، این درس برای بهتر شدن رتبه شما در کنکور معجزه می‌کند؛ پس نتیجه می‌گیریم که یادگیری خوب درس شیمی، می‌تواند شما را در صعود به سوی موفقیت به طور چشمگیری کمک کند.
بنابراین، حتی اگر به مطالعه درس شیمی علاقه‌ای ندارید، علاقه‌های فردی خود را هنگام انتخاب رشته به کار گیرید؛ نه هنگام مطالعه درس‌ها؛ چون زمان مطالعه هر درس در برنامه مطالعه هفتگی ما، با توجه به حجم و ضریب آنها در کنکور در برنامه‌ریزی لحاظ می‌شوند. علاقه یا علاقه نداشتن ما به یک درس، نقشی در ساعت مطالعه ما ندارد؛ بنابراین، برای بهتر شدن رتبه و تراز خود سعی کنید که با درس شیمی به هر شکلی شده است کنار بیایید و مطالعه آن را به شکل پیوسته در برنامه خود لحاظ کنید تا به آسانی و بدون فشار زیاد روی دروس تخصصی دیگر که فراگیری آنها بمراتب سخت‌تر از درس شیمی است، از رتبه‌های قابل توجهی برخوردار شوید.