هزینه صرف شده برای این کلاس‌ها را در نظر بگیرید
یکی از کارهایی که شما عزیزان، قبل از ثبت‌نام در کلاس‌های کنکور باید انجام بدهید، این است که بررسی کنید چه میزان هزینه برای این کلاس‌ها باید صرف کنید و آیا صرف این هزینه لازم است یا نه، و ببینید که اصلاً اگر شما به این کلاس‌ها نروید، آیا نمی‌توانید با مطالعه در خانه یا کمک گرفتن از دوستان یا کتاب‌های کمک آموزشی به هدف مورد نظرتان برسید.
حقیقت این است که، بسته به مؤسسه و درس مورد نظر، هزینه‌های مربوط به کلاس‌های تقویتی کنکور برای بسیاری از خانواده‌ها سرسام آور و زیاد است. صرف نظر از خانواده‌های مرفه، تعداد بسیار زیادی از خانواده‌هایی که فرزند کنکوری دارند، به سختی می‌توانند از عهده چنین هزینه‌های برآیند؛ با این همه، خانواده‌ها وقتی احساس می‌کنند که تنها راه موفقیت فرزندانشان استفاده از این کلاس‌هاست، با هر سختی و با صرفه‌جویی از همه هزینه‌‌‌های ضرور و غیرضرور زندگی‌شان، شهریه مورد نظر این مؤسسات را فراهم می‌کنند؛ به این خاطر که همه پدر و مادرها آرزو دارند تا فرزندانشان در بهترین رشته‌ها و دانشگاه‌ها قبول شوند و برای این هدف از انجام هر کاری، از جمله پرداخت هزینه سرسام‌آور این گونه کلاس‌ها، نیز ابایی ندارند؛ اما این شما داوطلب عزیز هستید که باید با سنجیدن شرایط، بهترین تصمیم را بگیرید؛ اینکه این کلاس‌ها، با توجه به هزینه‌ای که صرف می‌کنید، چقدر لازم به نظر می‌رسد و آیا به صورت دیگر نمی‌توانید مطالعه کاملی داشته باشید.
خوب تحقیق کنید
دلایل بسیاری وجود دارد که یک داوطلب، مؤسسه خاصی را برای شرکت در کلاس‌های کنکور انتخاب کند.
۱- برخی ‌از داوطلبان، به توصیه دوستان و فامیل خود یا کسانی که سال‌های پیش در کنکور پذیرفته شده‌اند، به یکی از این آموزشگاه‌ها برای ثبت نام مراجعه‌ می‌کنند و برخی دیگر نیز به آگهی‌هایی که گاه و بی‌گاه در حیاط منزل خود و در خیابان و معابر عمومی به دست آنان می‌رسد، اعتماد کرده و متقاضی نام‌نویسی در این کلاس‌ها می‌شوند. آگهی‌های این آموزشکده‌ها و مؤسسه‌ها که مانند قارچ هر روز تعداد زیادی از آنها قد علم می‌کنند، به شکل‌های مختلف و گاهی کاملاً بازاری، که هیچ جنبه علمی در آنها لحاظ نشده است، به چشم می‌خورد و بسیاری از داوطلبان را فریب می‌دهد. بیشتر این مؤسسات، به فکر منافع خود هستند و به کنکور به عنوان یک صنعت پر سود نگاه می‌کنند. همچنین مؤسسه‌هایی هستند که فاقد مجوز رسمی از وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هستند و فعالیت آنها نیز غیرقانونی اعلام شده است، اما آگهی‌هایشان همه روزه منتشر می‌شود و آنها همچنان به فعالیت خود ادامه می‌دهند. در این آشفته بازار، هر کس که از راه می‌رسد به خود اجازه می‌دهد تا تنها با پرداخت مبلغی ناچیز به چاپخانه‌ها، به انتشار آگهی‌های بازاری و اساساً دروغ بپردازد.
اگر واقعاً فکر می‌کنید که نیاز دارید در کلاس‌های کنکور این مؤسسات شرکت کنید، به خاطر وقت و هزینه‌هایی که از این بابت صرف می‌کنید، خوب تحقیق کنید. تحقیق کافی به شما کمک خواهد کرد تا بهترین مؤسسه را از نظر هزینه‌ها، و مهم‌تر از همه به لحاظ آموزشی، انتخاب کنید.
یکی از راه‌هایی که می‌توانید در این مورد از آن به عنوان روش تحقیق استفاده کنید این است که از داوطلبان سال‌های قبل که در این مؤسسات ثبت‌نام کرده‌اند، پی‌گیر کلاس‌های معتبر در این زمینه باشید. نکته‌ای که در اینجا باید به آن اشاره کرد این است که در خصوص تبلیغات خود مؤسسه‌ها درباره تعداد قبولی‌ها و نیز رتبه‌های برتر، بسیار با احتیاط برخورد کنید. راه دیگر برای دریافتن خوب یا ضعیف بودن یک مؤسسه، این است که یک جلسه یا بیشتر، در کلاس‌های آن مؤسسه شرکت کنید. مطمین باشید که در همان یک یا دو جلسه، به کیفیت کلاس و سطح آموزشی آن مؤسسه پی خواهید برد.
راه‌های دیگر را هم در نظر بگیرید
شرکت در کلاس‌های تقویتی کنکور، یکی از  راه‌هایی است که شما داوطلب عزیز می‌توانید برای نیل به اهدافتان از آنها استفاده کنید؛ اما این نکته را نیز در نظر بگیرید که این راه، تنها راه یا کامل‌ترین راه ممکن نیست و سالانه افراد زیادی در کنکور با رتبه‌های بسیار خوب قبول می‌شوند که بیشتر آنها در هیچ کلاسی شرکت نکرده‌ و فقط با استفاده از جزوه و کتاب‌های درسی توانسته‌اند به هدف خود نایل آیند.

عجولانه تصمیم نگیرید. شما نیز تفاوتی با سایر داوطلبان ندارید و اگر بخواهید و تلاش کنید، مطمین باشید که موفق خواهید شد؛ پس حتماً، و قبل از صرف هزینه و وقت، به این نکته فکر کنید که آیا راه دیگری به غیر از شرکت در کنکور وجود دارد که راهگشا و کمک شما در کنکور باشد یا نه. در بیشتر موارد، موضوع با تهیه یک جزوه، چند جلسه مطالعه یا رفع اشکال با دوستان و … حل می‌شود و نیازی به شرکت در کلاس‌های کنکور نیست. اگر هم واقعاً احساس می‌کنید که برای قوّت بیشتر کارتان، نیاز به حضور در این کلاس‌ها دارید، برای کاهش هزینه‌ها، صرفه جویی در وقت و … تنها به عنوان رفع اشکال از این کلاس‌ها استفاده کنید.