از مهم‌ترین فواید تست زمان‌دار می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

۱- افزایش سرعت و دقت در تست زنی

یکی از عوامل اصلی به اشتباه افتادن داوطلبان در تست زنی آزمون، این است که می‌کوشند سرعت بیشتری در تست زنی به خرج دهند، و این سرعت، باعث کاهش دقت آنها می‌شود؛ در حالی که هم می توان سرعت داشت و هم می‌توان از دقت کافی برخوردار شد. مهم‌ترین عامل در همگامی سرعت و دقت، زمان است. تلفیق دو مقوله‌ زمان و تست، ما را به تست زمان‌دار می‌رساند؛ در واقع، تسلّط یافتن بر وقت و مهارت پیدا کردن برای استفاده‌ بهتر از وقت، جز با پاسخگویی به تست زمان‌دار، امکان‌پذیر نیست.

زمان‌ گرفتن در هنگام تست باعث می‌شود تا در هر نوبت، تلاش کنید تا میزان وقت صرف شده را به زمان استاندارد نزدیک کنید. این تلاش دایمی، باعث بالا‌ رفتن مدوام سرعت، تا رسیدن به زمان دلخواه می‌شود. وقتی تست زمان‌دار می‌زنید، می‌کوشید که ابتدا ده تست را در ۳۵ دقیقه، سپس در ۳۰ دقیقه و آن‌گاه در ۲۵ دقیقه پاسخ دهید، و این زمان‌گیری را تا رسیدن به زمان مورد‌ نظر ادامه می‌دهید. اصرار بر وقت از یک سو و نیز تعدد دفعات تکرار و تمرین از سوی دیگر، باعث افزایش سرعت شما خواهد شد.

۲- بالا بردن قدرت تنظیم وقت

زدن تست زمان‌دار سبب می‌شود که شما به صورت تجربی بتوانید وقت خود را تنظیم کنید؛ درست مثل زمانی که می‌خواهید از خیابان عبور کنید. در این موقعیت، قطعاً نیازی به محاسبه شتاب خود، شتاب ماشین و محاسبه نقطه برخورد ندارید و با تجربه و احساس خود این کار را انجام می‌دهید.

زدن تست زمان‌دار سبب می‌شود که شما بتوانید در جلسه آزمون، وقت خود را، با توجه به تجربه‌های قبلی که از تست‌زنی داشته‌اید، تنظیم کنید. وقتی تست زمان‌دار می‌زنید، در حقیقت مغز خود را آموزش می‌دهید که زمان مناسب برای وقت‌‌‌گذاری روی هر تست را به صورت طبیعی تشخیص دهد و در نتیجه، آن با دقت بیشتری با فعالیت علمی شما همراه شود.

۳- کاهش استرس و اضطراب آزمون با پیش آزمونی مناسب در منزل

این نکته مهم را خوب به خاطر داشته باشید که زدن تست‌های ترکیبی در زمان استاندارد در منزل، باعث می‌شود تا درصد واقعی و نقاط قوت و ضعف و اشتباهات شما به‌ دست آید، و این موضوع، شما را در شناخت هر چه بیشتر مشکلاتتان یاری می‌کند؛ به علاوه، باعث می شود تا شما با تجربه مشابهی که از تست زنی زمان دار و نزدیک به روز کنکور دارید، تا حد زیادی از استرس خود بکاهید.